Základy výživy kotěte

 

Základ je vyvážená strava

  • Kočkovité šelmy, mezi které patří i vaše maličké koťátko, konzumují ve svém přirozeném prostředí nejen maso, ale i vnitřnosti a kůži své kořisti. Tak si zajišťují všechny potřebné složky potravy.
  • V domácím prostředí je starost o přísun vyvážené stravy se správným poměrem všech živin na vás. Uvědomte si, že žaludek koťátka po narození je o mnoho menší než u dospělé kočky, a proto si dobře promyslete, čím ho naplníte, abyste zajistili svému koťátku zdravý vývoj.
  • Krmení koťátka nejrůznějšími zbytky od vašeho stolu je naprosto nevhodné. Domácí příprava plnohodnotné, vyvážené stravy je sice možná, ale je to věc složitá, časově náročná a často nákladná.
  • Naprostá většina veterinářů proto doporučuje kvalitní vyráběné krmivo, které vyhovuje nutričním potřebám koček podle věkových skupin i životních stylů.
  • Suroviny pro krmivo od renomovaných výrobců procházejí pečlivým výběrem. Kombinují se tak, aby zvíře dostalo optimální výživu. Krmivo má vhodnou konzistenci, vůni a kočkám chutná.
  •  
 
 
Tuky a mastné kyseliny

Tuky tvoří podstatnou složku kalorií v jídelníčku. Kočičímu tělu dodávají tolik potřebnou energii. Tuk navíc obsahuje vitamíny A, D, E a K. Nedostatek mastných kyselin může způsobit dýchací potíže a suchou, nehezkou srst.

Uhlohydráty a vláknina

Kočka přirozeně potřebuje stravu bohatou na bílkoviny. Uhlohydráty nejsou pro kočku nezbytné, nicméně jsou dalším nutným zdrojem energie. Obsahují vlákninu, která podporuje zdravé trávení.

Bílkoviny

Bílkoviny neboli proteiny dodávají tělu aminokyseliny. Ty jsou nezbytné pro výstavbu tělesných tkání a formování svalové hmoty. Pro koťata v období vývoje jsou proto obzvlášť důležité.

 

 

Vitamíny

Ani kočičí organismus se bez vitamínů neobejde. Některé z nich, jako C, si kočka dokáže vytvářet sama. Většina vitamínů by ale kočce měla být dodávána ve stravě.

 

Minerální látky

Minerální složky jsou pro kočky stejně významné jako pro lidi. Přispívají k růstu, udržování tělesných struktur a životních funkcí. Z těch nejdůležitějších by ve stravě rozhodně neměl chybět vápník, fosfor, draslík, sodík a hořčík. Důležité je i zastoupení stopových prvků, jako je železo, měď, zinek nebo selen.

Voda

Voda je často opomíjenou složkou výživy, přitom tvoří její velice významnou část. Voda totiž plní v těle mnohé úkoly. Jako součást krve zásobuje tělo kyslíkem a živinami. Z kočičího organismu odstraňuje kysličník uhličitý i další metabolické látky a zbavuje ledviny škodlivin. Podílí se také na regulaci tělesné teploty. Vody proto musí mít kotě vždy dostatek. Vypít by mělo alespoň 2 decilitry denně.

 

Co poskytují různé vstupní suroviny

SUROVINY

CO POSKYTUJÍ

Živočišný tuk, sluneční olej, rostlinný olej esenciální mastné kyseliny pro kůži a srst

zdroj energie

zvyšuje vůni

Hovězí, jehněčí, kuřecí, drůbeží, tuňák, bílé rybí maso, masokostní moučka, drůbeží játra, sýr, sušený vaječný produkt, sušená celá vejce, sušené mléčné bílkoviny, ledviny, srdce, vnitřnosti živočišné bílkoviny jako zdroj aminokyselin

drůbeží tuk zdrojem esenciálních MK

zdroj energie

vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E, K)

fosfor a stopové minerální látky

BHA (butylated hydroxyanisol), BHT (butylated hydroxytoluene) ochrana mastných kyselin, vitaminů rozpustných v tucích a ostatních důležitých živin, ochrana tuků před oxidací
Biotin, sušené pivovarské kvasnice, chloridy, d-kalcium pantotenát, kyselina listová, menadion (vitK3), komplex bisulfátu sodného, pyridoxin hydrochlorid, riboflavin, thiamine mononitrat, vitamin B12 zdroj esenciálních vitaminů
Rýže, kukuřice, pšenice, sója karbohydráty jako zdroj energie

rostlinné bílkoviny jako zdroj aminokyselin

vláknina na podporu střevních funkcí

Kalcium karbonát, síran měďnatý, di-kalcium fosfát, síran železnatý, ionizovaná sůl, sulfát manganatý, draslík, chloridy, sůl, masokostní moučka, oxid zinečnatý zdroje esenciálních minerálních látek
Karamelové barvivo, nitrid sodný nitrid sodný udržuje původní barvu masa v konzervách, USDA- potvrdilo tyto látky pro výživu lidí a zvířat
Plody rohovníku, sušené řepné řízky, sušená čekanka, alginát sodný, rostlinné dužniny, xanthanová dužnina, mouka ze sladkých brambor (yam) Excelentní zdroje rozpustné a nerozpustné vlákniny, podporuje texturu a konzistenci produktů a zlepšuje šťavnatost konzervované stravy. Tak jako ve výživě lidí např.: sýrové výrobky, zmrzlina, jogurt, puding a pod.
Sušený česnek, sušená cibule, přírodní květy zlepšení přírodního aroma
Vláknina z hrachu, pšeničné otruby, zdroj hrubé vlákniny
Sorbát draselný prevence růstu plísní v suchém a polosuchém krmivu (přítomno též v chlebu)
Vitaminy A, D, E, K nepostradatelné vitaminy rozpustné v tucích
Voda potřebná na výrobu masového vývaru záruka správné přípravy a vaření všech dodávaných surovin a ingrediencí